U-14 residency - ccl

'Caps set to open 2017 Scotiabank CONCACAF U-13 Champions League

Vancouver Whitecaps FC are set to compete in the 2017 Scotiabank CONCACAF U-13 Champions League, which kicks off this Saturday and runs through August 12.

This is the second straight year Whitecaps FC are sending a U-13 Residency side to the tournament, which features some of the best youth teams across North America, Central America, and the Caribbean in that age group.

The ‘Caps open the competition on Saturday vs. C.S. Herediano (Costa Rica) before facing Chicago Fire (USA) on Sunday and Fuerza Naranja (Mexico) on Monday.

The 16 participating U-13 clubs will play in round-robin format for the group stage with the top two teams from each group advancing to the quarterfinals, followed by the semifinals, third-place match and final. Click here to view the full schedule.
 
The invitational tournament, featuring 16 of the region’s top under-13 clubs representing 10 different CONCACAF Member Associations, will be played in its entirety at the Mexican Football Federation Headquarters, in Toluca, Mexico.
 
"We are very much looking forward to the kickoff of this new edition of the U-13 Champions League, a great event featuring our youngest age category, made possible through our partnership with Scotiabank and the FMF," said CONCACAF General Secretary Philippe Moggio. "At CONCACAF, we are working every day to more meaningfully assist in the development of the game across our region. Now entering into the third edition of this competition, the Scotiabank U-13 Champions League has been an unqualified success and model development initiative."

All matches of this year's tournament will be shown live at the official website, which features live broadcasts from the tournament as well as stats, information about the teams, photos and other content. 

Scotiabank CONCACAF U-13 Champions League 2017 Groups and Calendar
*Match start times listed in local time

Group A
Liga Municipal Boca del Rio (Mexico)
CD Victoria (Honduras)
Portmore United FC (Jamaica)
CD Plaza Amador (Panama)
 
Group B
Universidad Cantera Norte (Mexico)   
Santa Ana (El Salvador)
Toronto FC (Canada)
Real Esteli (Nicaragua)
 
Group C
Pioneros Cancún (Mexico)
Police FC (Trinidad & Tobago)
Alajuelense (Costa Rica)
San Salvador (El Salvador)
 
Group D 
Fuerza Naranja (Mexico)
Herediano (Costa Rica)
Chicago Fire (USA)
Vancouver Whitecaps FC (Canada)

Saturday, August 5, 2017
10:00 Liga Municipal Boca del Rio (MEX) vs Portmore United FC (JAM)
10:00 Universidad Cantera Norte (MEX) vs Toronto FC (CAN)
10:00 Pioneros Cancun (MEX) vs LD Alajuelense (CRC)
12:00 C.D. Victoria (HON) vs C.D. Plaza Amador (PAN)
12:00 Santa Ana (SLV) vs Real Esteli (NCA)
12:00 Police FC (TRI) vs San Salvador (SLV)
14:00 Fuerza Naranja (MEX) vs Chicago Fire (USA)
14:00 C.S. Herediano (CRC) vs Vancouver Whitecaps FC FC (USA)

Sunday, August 6, 2017
10:00 C.D. Victoria (HON) vs Liga Municipal Boca del Rio (MEX)
10:00 Real Esteli (NCA) vs Toronto FC (CAN)
10:00 C.S. Herediano (CRC) vs Fuerza Naranja (MEX)
12:00 San Salvador (SLV) vs LD Alajuelense (CRC)
12:00 Police FC (TRI) vs Pioneros Cancun (MEX)
12:00 Vancouver Whitecaps FC FC (CAN) vs Chicago Fire (USA)
14:00 C.D. Plaza Amador (PAN) vs Portmore United FC (JAM)
14:00 Santa Ana (SLV) vs Universidad Cantera Norte (MEX)

Monday, August 7, 2017
10:00 Chicago Fire (USA) vs C.S. Herediano (CRC)
10:00 Fuerza Naranja (MEX) vs Vancouver Whitecaps FC (CAN)
10:00 LD Alajuelense (CRC) vs Police FC (TRI)
12:00 Liga Municipal Boca del Rio (MEX) vs C.D. Plaza Amador (PAN)
12:00 Universidad Cantera Norte (MEX) vs Real Esteli (NCA)
12:00 Pioneros Cancun (MEX) vs San Salvador (SLV)
14:00 Portmore United FC (JAM) vs C.D. Victoria (HON)
14:00 Toronto FC (CAN) vs Santa Ana (SLV)

Wednesday, August 9, 2017 - Quarterfinals
10:00 First Place Group A vs Second Place Group B
10:00 First Place Group C vs Second Place Group D
12:00 First Place Group D vs Second Place Group C
14:00 First Place Group B vs Second Place Group A

Friday, August 11, 2017 – Semifinals
10:00 W25 vs W26
12:00 W31 vs W29

Saturday, August 12, 2017 – Third Place Match & Final
10:00 L33 vs L35
12:00 W33 vs W35